Norman Stone Taziye Defteri

Register of Condolences

Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Tarih bölümlerinde yirmi yılı aşkın bir süredir ders veren Profesör Norman Stone'u kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içindeyiz. Norman Stone çağdaş tarih literatürünün en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Prof. Stone Cambridge ve Oxford üniversitelerinde görev yaptıktan sonra, 1997 yılında Bilkent Üniversitesi'ne katılarak Rusya Çalışmaları Merkezi’ni kurmuştur. Üniversitemizde geçirdiği yıllarda çeşitli dillere çevirilen beş kitap ve yüzlerce makale yazmıştır. Kariyeri boyunca, Prof. Stone İngiltere’de ve Türkiye’de birçok önemli tarihçi yetiştirmiştir.

Duygularınızı burada paylaşabilirsiniz.


We are deeply saddened to have lost Prof. Norman Stone, who served as a faculty member at Bilkent University departments of International Relations and History for over twenty years. Prof. Stone is considered to be one of the most prominent figures in contemporary historical scholarship. After serving as a faculty member at Cambridge and Oxford, Prof. Stone joined Bilkent University in 1997 and established the Center for Russian Studies. During his tenure at our university he published 5 books that were translated to multiple languages and authored hundreds of articles. Throughout his career, Prof. Stone also educated and mentored many prominent historians both in the UK and in Turkey.

You can offer your condolences here.

Registered Condolences  /  Kayıtlı Taziyeler

  
Your Name / İsminiz
E-Mail / E-Posta
Phone / Telephone
Occupation / Mesleğiniz
Your Message / MesajınızAli Doğramacı (Eğtimci) 2019-07-18 01:14:08
Profesör Norman Stone hakkında söylenecek çok şey olmasına karşılık, burada yerimiz sınırlı. Onun için pek bilinmeyen bir noktaya değinmekle iktifa edeceğim.

2001 Yılında Norman’a sormuştum: “Bilkent’te Felsefe Bölümü açmak için dünyada önde gelen bir hocayı getirmek istiyoruz. Kimi önerirsin? “
Norman’ın cevabı şu oldu: “Bernard Williams’ı öneririm. Düşünceleri benimkilerden farklıdır, ama onu takdir ederim ve benim üniversitemde (yani Bilkent’te) olması çok iyi olur “.

Prof. Williams’ı Bilkent’e davet ettik. Gelince de büyük teklifimizi yaptık. “Şu anda kabul etmem mümkün değil, çünkü halen hem Oxford, hem de Berkeley’de görevliyim” dedi. Biz tabii pes etmedik. Süreci zamana yayarak peşinden koşmaya karar verdik. Ancak 2003 yazında Bernard Williams kalp sektesinden vefat edince, yapacak birşey kalmadı.

Norman Stone keskin muhafazakar görüşleri ve Margaret Thatcher’e yakınlığı ile bilinir. Tavsiye ettiği Bernard Williams da keskin görüşlü idi, … ama karşı taraftan: siyasi düşünceleri İngilterenin sol kesimi ve İşçi Partisine yakındı. Farklılıklara olan saygısını somut bir şekilde sergileyen Norman Stone’u o olaydan sonra daha da fazla takdir etmeye başlamıştım.

Prof. Stone’nun hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.

Ali Doğramacı

Hakan Köni (Assistant Professor) 2019-07-11 15:28:50
I am very very sad to hear Professor Normon's departure from life. It was a privilege for me to meet with him and attend to his courses when I was a BA student at International Relations.
I always thought it as a misfortune not to be able to take some more courses of his and make more benefit of his knowledge and expertise.
He was a great lecturer, critic, specialist on political science and history. And his door was open to the students and researchers for all the time as part of his modesty.
I wish condolences to his family, department colleagues, students and friends past and present.

We are very sad!

Margaret Sands (Graduate School of Education) 2019-06-28 12:11:02
I send my sincere condolences to Norman’s family. As two Brits at Bilkent, we talked about whatever was the current crisis in the United Kingdom when we met. He will be missed by his students and the university.

Engin Karacaören (İspanyolca Öğ. Gör.) 2019-06-23 18:04:03
I am deeply saddened to have lost Prof. Norman Stone. R.I.P

Bülent Tanatar (Pensioner) 2019-06-23 12:51:48
We have lost a friend of Turkey and the Turks. We will miss his erudition, his strong and vivid pen. RIP great man!

Şakir Fakılı (Emekli Büyükelçi) 2019-06-22 11:06:21
Değerli bir tarihçi, güçlü bir yazardı. Budapeşte’de kurduğumuz dostluktan onur duyuyorum.
Norman Hocam, Atatürk resimli kravatın hiç unutulmayacak.
Öğrencilerine, sevdiklerine, oğlu Nick’e başsağlığı diliyorum.
Toprağın bol olsun.
Şakir Fakılı
Eski Budapeşte Büyükelçisi

Selçuk Türkmen (PhD candidate) 2019-06-22 10:27:11
Norman Stone had made my Bilkent years more colorful and more meaningful. He was one of the best teachers I've ever known. I feel so privileged to have known him and to have been his student. I will miss him dearly.
Rest in peace Norman Stone, a great historian and a wonderful teacher.

Varol Akman (Ogretim uyesi) 2019-06-21 22:49:23
"My history hero: Mustafa Kemal Atatürk (1881–1938)"
Chosen by historian Norman Stone
(May 2011 issue of BBC History Magazine)

Need I say more?

Enes TAYLAN (Bilgisayar Muhendisi) 2019-06-21 20:32:25
A great professor, one of the historians who shaped my historical and political understanding. I had the honor to attend his courses and intelligent discussions. Requiescat in Pace N. Stone.

Bir bilkentli 2019-06-21 20:13:01
Our dear teacher... we will miss you... may god rest his soul, my condolences to you

<< | < ( 1 / 2 ) > >>
# messages / toplam mesaj: 11