David Davenport

7 Mart 1955 - 16 Şubat 2021

Dr. Davenport 7 Mart 1955’de İngiltere’nin Shrewsbury şehrinde doğdu. Lisans ve doktora derecesini Birmingham Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden aldı. 1983 yılında Dr. Güneş Davenport ile evlendi.

Doktoradan sonra İngiltere’de analog ve sayısal elektronik cihazların tasarımında ve yazılım alanında çalıştı. Daha sonra Türkiye’de Orta Doğu Teknik Üniversi’nde yardımcı doçent olarak akademik kariyerine başladı. ODTÜ Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde bilgisayar mimarisi konusunda dersler verdi. Aynı zamanda TRT’ye dijitalleşme ve bilgisayar tabanlı işlemler konusunda danışmanlık yaptı.

1987 yılında Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde yardımcı doçent olarak çalışmaya başladı ve sonrasında bu bölümde çalıştı. CS101 ve CS102 Bilgisayar Programlaması ve Algoritmalar derslerini verdi. Lisansüstü seviyede bilgi erişim sistemleri hakkında dersler verdi. Araştırmaları insan beyninin çalışma prensipleri, yapay zeka, bilişsel bilimler, bilgi erişimi ve bilgisayar-destekli eğitim konularında yoğunlaştı.